Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   

ÜKSI JÄETUD

Austraalia kunstniku Anna Glynni näitus

6. - 26. september 2019

Pärnu Uue Kunsti Muuseum koostöös Matsalu Loodusfilmide Festivaliga esitleb seeriat „Üksi jäetud“ – Austraalia kunstniku Anna Glynni mõjuvad, intiimsed temaatilised installatsioonid. Tööd kõnelevad loodusest, ökoloogiast, ajaloost ja keskkonnast läbi kunsti kui võimaluse tekitada mõttetihedaid arutelusid ja mõttevahetusi.

„Üksi jäetud“ hõlmab keskkonna teemalisi installatsioone, innustades üleilmseid ökoloogilia diskussioone läbi liikuva pildi üürikeste omaduste tekstiili elementide läbipaistvuse fotomontaaži vormis šifoonil: poolläbipaistev, põgus ja nagu looduski, õrn ja habras. Näitusel on Anna Glynni uued tööd, mis on valminud hiljutiste rahvusvaheliste interdistsiplinaarsete kunsti- ja ökoloogiaprojektide tulemusena koos Austraalia teadlase Peter Dalmazzoga ja tööd, mis olid välja pandud Austraalia kunstibiennallil 2018.a.

Ohustatud liikide kunstiprojekt – Üksi jäetud
Projekt keskendub Austraalia Kaputari mäe teo ja nälkja ohustatud asurkonnale. Sellesse asurkonda kuuluvad kustunud vulkaani tipus elutsejad. Glynn on kõiki antud keskkonna antipoodide imedemaa elementide värve põhja kruttinud, kasutades udu, mis võbeleb roosas ja rohelises, et tuua austusega esile kõige tähelepanuvärsem elukas, kangelasliik – hiiglasuur roosa nälkjas, keda ei kohta kusagil mujal maailmas. Ainus element, kellele on jäetud tema loomulik värv, on see erakordne roosa nälkjas.

Luige laul
„Luige laul“ on suuremõõtmeline fotomontaaž, šifooninstallatsioon, mis uurib suhteid inimese, looduse ja inimlike püüdluste vahel, mis muudavad Austraalia maastikku vastavalt euroopalikule esteetikale. Ajalooliste viidete ja jäädvustuste uurimise tulemusel loodu jutustab valge luige importimisest kõikjalt maailmast, sealhulgas Roomast ja Inglismaalt, et kaunistada ja „tsiviliseerida“ seda maailma kuklapoole maastikku. Austraalia oma musti luiki eksporditi ja kõrvaldati koloniseerimisjärgse „puhastuse“ ja ümberkorralduse käigus.

Luige saaga
„Luige saaga“ täiendab „Luige laulu“ tapeedimustriga, millel on kasutatud arhiivitekste aastaist 1883-1961, mis on ümbritsetud suure luige siluetiga. Töö sisu näeb vaid hoolika uurimise tulemusel nagu aja jooksul katkendlikuks muutunud vestluse puhul.

Rohumägi ja Svampar / ‘Grass Mountain’ and ‘Svampar’
Kaks videotööd on valminud interdistsiplinaarse koostööprojekti „Kunst, ökoloogia ja teadus“ tulemusel Rootsi ARNA volitusel, mis toimus kahe kuu vältel USA Sitka kunsti ja ökoloogia keskuses ja Rootsi ARNAs. „Rohumägi“ ja „Svampar“ süüvivad maastikesse, taimestikku ja loomastikku. Sitka kunsti ja ökoloogia keskuse asutaja Frank Boyden kirjeldab „Rohumäge“ kui „nüansirohket kaleidoskoopiliste tiheduste kihistust. Läbikumavad valguskiled kannavad ülestikku igaüks erinevat teavet. Soe, jahe. Kerge, pime, fokusseeritud ja fookusest väljas, paigal ja liikuv, äratuntav ja tundmatu... omamoodi viis tajuda bioloogiliste suhete sügavust. Seda peabki kunst edasi andma.“

Anna Glynn – kunstnik
Anna Glynn on auhinnatud Austraalia kunstnik, kes loob visuaalselt poeetilisi teoseid, süüvides inimeste ja looduse, maa ja koha suhetesse, füüsilisse ja kaduvasse. Loodus, ajalugu, ökoloogia ja keskkond on tema praktika peamised elemendid ja tema põnevaid töid siduvad komponendid.

Peter Dalmazzo – bioloog
Peter Dalmazzo on keskkonnateadlane, kel on laialdased kogemused mere ja maa bioloogias, jõesuudmete ja ranniku manageerimises, keskkonna planeerimises ja hindamises, avalikus planeerimises, kogukonna kaasamises ja hariduses.

Glynn ja Dalmazzo
Glynn ja Dalmazzo teostavad interdistsiplinaarses koostöös rahvusvahelisi kunsti ja ökoloogia projekte. Hiljutiste koostööprojektide tulemite hulgas on auhinnatud lühifilmid, näitused, installatsioonid, veebimaterjalid ja presentatsioonid. „Ülal ja all“ on videotöö, koostöö residentuuri tulemus, mis sai teoks Dry Tortugas Rahvuspargis USAs ja mille omanikuks sai parlamendihoone kunstikogu Canberras Austraalias.