Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!


 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
      Jooksvad üritused Tulevik

KUNSTISADAM

   
     
 

LÄÄNEMERE KUNSTISADAM (Läänemere kunstipark)

 


Konkursi võitis poola arhitektibüroo WXCA.
Kultuurkapitali 5000-eurose peapreemia andis büroo esindajatele
Marta Sekulska-Wronskale (vasakul) ja Malgorzata Dembowskale (paremal)
üle EV kultuuriminister Urve Tiidus.


VÕISTLUSTINGIMUSED TULEMUSED VÕIDUTÖÖ "KGAMMP" HUVITAVAT LUGEMIST-VAATAMIST

Läänemere Kunstipargi
rahvusvahelise arhitektuurivõistluse
 võitsid Poola arhitektid

12.12.2013
Pressitekst

Eesti Arhitektide Liit annab teada, et eile õhtul, 11.detsembril kuulutas kultuuriminister Urve Tiidus Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis välja Läänemere kunstipargi arhitektuurivõistluse tulemused. Võistluse võitis töö märgusõnaga „KGAMMP", mille autorid on Poola arhitektuuribüroo WXCA sp z.o.o arhitektid eesotsas Malgorzata Dembowska ja Marta Sekulska-Wronskaga, kes olid kohal ka preemiat vastu võtmas. Võidutöö preemia suurus on 5000 eurot.

Võistlusega sooviti leida parim ruumilahendus Läänemere-äärsete riikide kunstipargi loomiseks Pärnu linnasüdamesse. Kunstipark hakkab paiknema Pärnu jõe vasakkaldal sealse ainsa autosilla, ajaloolise Suursilla vahetus naabruses. Läänemere kunstipargi ujuvpaviljonidel hakatakse eksponeerima Läänemere-äärsete riikide kunsti, arhitektuuri, filmi ja rahvakultuuri.
Rahvusvahelise þürii hinnangul iseloomustab võidutööd silmapaistev disain ja tugev urbanistlik kontseptsioon. See oli üks väheseid võistlustöid, mille autorid on mõelnud kasutatavusele terviklikul ja praktilisel viisil. Töös vaadati jõekaldast kaugemale ja pakuti välja lahendusi ka ülejäänud rannaalale. Þürii sõnul toob selline visioon Pärnusse uue maamärgi, millest võib saada suurepärane platvorm Läänemere-maade kunstnike tööde esitlemiseks. Võidutööd peeti parimaks kunstiliseks lahenduseks mineviku ja tuleviku sidumiseks ajaloolises hansalinnas.
Läänemere kunstipargi rahvusvaheline arhitektuurivõistlus kestis pisut üle kolme kuu ja sellele esitati 78 võistlustööd 21 riigist üle maailma. 73 kvalifitseerunud tööst valis þürii välja kolm põhipreemia saajat, kaks ergutuspreemia saajat ja ühe eripreemia saaja.

Teise preemia vääriliseks pidas þürii võistlustööd märgusõnaga „A Welcoming Fortification", mille autorid on Londoni arhitektuuribüroo Stanton Williams arhitektid Akira Kindo, Kristof Keerman, Chris Ainoo, Francesca Bergamini jt. Teise preemia suurus on 3000 eurot. Þürii hinnangul on tegu võistluse ühe läbimõelduma tööga, kus kasutatakse suurepärast ideed mängida Pärnu linna keskaegse linnusega, et ühendada minevik tänapäevaga.

Kolmanda preemia suurusega 2000 eurot pälvis võidutöö märgusõnaga „Tuututama", mille autorid on Hispaania arhitektuuribüroode Acha Zaballa Arquitectos Scp ja Bilbao Architecture Team Spl arhitektid. Unustamatu disain teeb sellest võistluse kõige atraktiivsema töö, mille selget seisukohavõttu pole võimalik eirata.

Ergutuspreemia (mõlemad väärtuses 1000 eurot) anti tööle märgusõnaga „Veemaailm", mille autorid on Ra Luhse, Tanel Tuhal ja Timo Titma Arhitektuuribüroost Luhse ja Tuhal OÜ ja „Landmark", mille autor on Rumeenia arhitekt Bogdan Neagu.

Lisaks andis þürii välja eripreemia võistlustööle märgusõnaga „Vaiaväli", mille autor on Stuudio Tallinn arhitekt Villem Tomiste. Selle töö puhul hinnati silmapaistvat ja inspireerivat visiooni atraktiivsest valgustussüsteemist, mille ideid võiks tulevikus kasutada kogu Pärnu sadamapiirkonnas. Eripreemia auhinna 700 eurot pani välja Pärnu Sadam.

Läänemere kunstipargi þürii oli rahvusvaheline ja kõrgetasemeline. Sellesse kuulusid kunstiajaloolane Edward Lucie-Smith Inglismaalt, Pärnu linnapea Toomas Kivimägi, arhitektid Kim Utzon Taanist, Pekka Vapaavuori Soomest, Ilmar Reepalu Rootsist, Indrek Näkk ja Jaak Huimerind Eesti Arhitektide Liidust, Uue Kunsti Muuseumi SA juht Mark Soosaar ja Pärnu linnaarhitekt Karri Tiigisoon.
Võistlejatel tuli leida nii ruumiline lahendus Pärnu jõe vasakkaldal asuvale, Suursillast ülemjooksu poole jäävale pargile ning garaaþide ja ajaloolise graniitkai alale kui ka esitada kuival maal asuva peahoone arhitektuurne eskiislahendus ja välja pakkuda vees asuva ühe näidispaviljoni eskiis.

Võistluse korraldasid SA Uue Kunsti Muuseum koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Pärnu Linnavalitsusega. Preemiafondi suurus on 12 000 eurot, millest peapreemiat (5000 eurot) rahastas Eesti Kultuurkapital.

Kõikide võistlustöödega on võimalik tutvuda alates 11. detsembrist kuni jaanuari lõpuni Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis.
Auhinnatud tööde fotod leiab siit:
http://www.arhliit.ee/kalender/yritused/laanemere-kunstipargi-auhinnatseremoonia/

I preemia - 5000€ (Kultuurkapital)
Poola arhitektuuribüroo WXCA sp z.o.o

Võistlustöö "KGAMMP"
(täies mahus saadaval
siin)

 

II preemia - 3000€ (Pärnu Linnavalitsus)
Londoni arhitektuuribüroo Stanton Williams

Võistlustöö "A Welcoming Fortification"
(täies mahus saadaval
siin)

 

III preemia - 2000€
Hispaania arhitektuuribürood
Acha Zaballa Arquitectos Scp ja
Bilbao Architecture Team Spl

Võistlustöö "Tuututama"
(täies mahus saadaval
siin)

 

Ergutuspreemia 1000€ (Pärnu Linnavalitsus)
Rumeenia arhitekt Bogdan Neagu

Võistlustöö "Landmark"
(täies mahus saadaval
siin)

 

Ergutuspreemia 1000€ (Pärnu Linnavalitsus)
Arhitektuuribüroo Luhse ja Tuhal OÜ

Võistlustöö "Veemaailm"
(täies mahus saadaval
siin)

 

Eripreemia 700€ (Pärnu Sadam)
 Stuudio Tallinn arhitekt Villem Tomiste

Võistlustöö "Vaiaväli"
(täies mahus saadaval
siin)


UUDISTE ARHIIV:

 

Läänemere kunstipargi ideevõistluse võidutööd on avalikustatud
16.11.2013

Läänemere Kunstipargi ideevõistluse rahvusvaheline zhürii tegi oma lõppotsuse auhindade jagunemise kohta neljapäeval, 14. novembri õhtul. Ideevõistluse tööde näituse avamisel 15. novembril Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avaldati auhinnatud tööde märgusõnad tähestikulises järjekorras.

Need on:
KGAMMP, LANDMARK, TUUTUTAMA, VAIAVÄLI, VEEMAAILM ja WELCOMING FORTIFICATION.

Lõplik paremusjärjestus teatatakse koos autorite avalikustamisega Uue Kunsti Muuseumis detsembri alguses toimuval auhinnatseremoonial. Sündmuse täpne kuupäev ja kellaaeg teatatakse peagi.

Läänemere kunstipargi rahvusvahelisele ideevõistlusele laekus kokku 78 võistlustööd üle maailma.

Võistluse korraldasid SA Uue Kunsti Muuseum koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Pärnu Linnavalitsusega. Peapreemiat summas 5000 eurot rahastab Eesti Kultuurkapital.
Teine koht 3000€, kolmas koht 2000€ ja kaks ergutuspreemiat à 1000€ on Pärnu linnalt.

   
     
 
© SA Uue Kunsti Muuseum